Młodzieżowa Orkiestra Dęta, z racji młodego wieku muzyków i ich bogatych umiejętności stanowi powód do dumy mieszkańców gminy. Tradycje sięgają siedemdziesięciu lat wstecz, jednak obecny kształt Młodzieżowa Orkiestra Dęta uzyskała w 1992 roku. Ponad siedemdziesięciu młodych muzyków szkolonych przez czterech doświadczonych instruktorów wykonuje każdy rodzaj muzyki: od muzyki poważnej, poprzez klasyczną muzykę marszową i taneczną po jazz i pop. Zespół występuje w charakterystycznych dla siebie mundurach wspierany przez grupę uroczych werblistek i tancerek wykonujących musztrę parodną.

Dziś żadna uroczystość gminna nie obywa się bez udziału orkiestry. Wciągu roku orkiestra daje ponad 40 koncertów w gminie i poza jej granicami. Młodzi muzycy swoją żywiołowością porywają publiczność i ciągle zaskakują formą występu. Całość wzbogaca musztra paradna i taniec.

Ukoronowaniem działalności Młodzieżowej Orkiestry Dętej są liczne sukcesy na przeglądach zespołów  artystycznych  i  festiwalach.

Każdy występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej gromadzi nie tylko słuchaczy, ale także „widzów”. występ orkiestry to zawsze wielkie widowisko. Młodzi muzycy swoją żywiołowością porywają publiczność i ciągle zaskakują formą występu. Całość wzbogaca musztra paradna i taniec.

Mimo, iż jest to w pełni amatorska orkiestra, zaangażowanie, wytrwałość w dążeniu do celu i odpowiednia motywacja członków orkiestry sprawiła, iż stała się wizytówką gminy Kozy, zdobywając laury w regionalnych i ogólnopolskich przeglądach orkiestr dętych. Także z roku na rok orkiestra poszerzała swój skład o nowych młodych instrumentalistów uzyskując ostatecznie status Młodzieżowej  Orkiestry  Dętej.

k

Z Młodzieżową orkiestrą Dętą współpracuje Zespół Mażonetek. Jest to grupa baletowo - rytmiczna prowadzona przez Panią Krystynę Mirochę. Zespół to dziewczynki do lat 17, które układami choreograficznymi wzbogacają występy  MOD. Na dzień dzisiejszy zespół liczy 20 osób. Układy choreograficzne i przepiękne stroje dobierane są w zależności od rodzaju muzyki. Są to m.in. kostiumiki z wysokimi butami, ale także odpowiednie stroje do zaprezentowania układu rock and roll’owego, Tequili czy „Różowej  Pantery”. Nie brakuje także strojów typowych dla naszego regionu, czyli strojów góralskich.

W obecnym kształcie orkiestra liczy około 80 członków. Dziś Orkiestra stara się wpisać tożsamość regionalną Gminy Kozy wprowadzając do repertuaru melodie-pieśni z nią związane m. in. „Przez tę Koziańską wieś”, „Na stole piwko”, „Hej Kozianie”, „Dobranoc Państwu”. Są to melodie zebrane przez mieszkańców m. in. Tadeusza Mande seniora i wielkiego sympatyka Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 
Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kóz -o orkiestrze <www.orkiestra.kozy.pl> 2009 All rights reserved by R. Krywult: <FAQ>